Metsauudised | Puidu hind lööb endiselt rekordeid

Margo Pajuste, 17. detsember 2021

Aasta III kvartali põhimärksõnaks on väga kõrged hinnad nii okas- kui ka lehtpuu jämesortimentidele.

Kvartali jooksul püstitati peaaegu kõigis sortimentides uusi hinnarekordeid. Paberipuidu turul on hinnad järk-järgult paranenud ning kasepuidu hinda võib heaks pidada ja ka haavapuidu hind on madalseisust välja tulnud. Küttepuidu hind on kolmanda kvartali lõpus hakanud kergelt kasvama, aga jäi septembri lõpus veel ikkagi rahuldava ja kasina piiri peale.

Võrreldes aasta taguse ajaga, on okaspuupalkide ja peenpalkide hinnad tõusnud 37–59%. III kvartali lõpuks on männipalgi keskmine hind jõudnud 109 euroni ja kuusepalgil üle 104 euro tihumeetrist.

Ka USAs tõuseb puidu hind

Aasta esimesel poolel USA-s tugevalt tõusnud saematerjali hinnad olid küll suve lõpuks mõnevõrra langenud, kuid on taas tõusma hakanud. OSB-plaatide hind on aga 2020. aasta jaanuarist alates tõusnud 510%.

Suur Euroopa puidutöötleja, Saksa ettevõte Rettenmeier Holding AG, laiendab arvestatavalt oma Läti saeveskit. Plaanide kohaselt rajatakse tehasesse 2022. aasta jooksul uus puiduladu ja paigaldatakse uus saagimisliin, mille võimsus on üle 1 miljoni tihumeetri puitu aastas. 2023. aastal järgnevad sellele kaks uut sortimisliini ja uus hööveldusliin, mille aastane toodang on üle 250 000 m³.

Ka AS Barrus kavandab avada kolmanda tehase juba selle aasta lõpul. Tänavu on nad teinud tootmises ümberkorraldusi, tänu millele on olnud võimalik mahtusid, käivet ja kasumit kasvatada. Kasvuks hindab ettevõte umbes 25%.

Hiina tollistatistika näitab, et tänavuse aasta üheksa kuu okaspuu saematerjali impordi maht oli 37,9 miljonit tm, mis on aastataguse ajaga võrreldes 18% rohkem. Jaapan importis samal ajal okaspuu saematerjali esimese kolme kvartaliga 10% ehk 400 000 m³ vähem kui eelmise aasta samal perioodil.

erametsakeskus.ee

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte tasuta
Oled juba lugeja?